Knijperen maar! V.l.n.r.: Marja, Carla, Karin en Karin, Jessica, Marie-José en Mieke.
Knijperen maar! V.l.n.r.: Marja, Carla, Karin en Karin, Jessica, Marie-José en Mieke. Foto: Karin Doornbos

Heel IJsselstein knijpert met zwerfstokken

Algemeen 1.643 keer gelezen

IJSSELSTEIN • Het begint een echte hype te worden: het opruimen van zwerfvuil. In IJsselveld-Oost is al langere tijd een vaste knijperploeg actief, Alex van Enjoy Cleaningup en zijn labrador zijn inmiddels een begrip, net als Erik de No Plasticrunner, die al joggend blikjes en plastic opruimt. En sinds kort is er project Zwerfstok.

Het project startte in januari 2022 als buurtinitiatief van de bewonersgroep Achterveld Actief. “Het heet zwerfstok omdat de afvalknijpers door heel IJsselstein zwerven. Met de stokken knijper je per duo je eigen straatje schoon van zwerfafval”, vertellen de deelnemers.

“En het is helaas echt nodig”, zegt Marie-José de Zeeuw, initiatiefnemer van het project. Op de eerste stralende lentedag na de lockdown heeft een zevental vrouwen zich, gewapend met vuilniszak en zwerfstok, verzameld in het park bij de Kasteeltoren. Er is thee, er zijn zelfgebakken koekjes, en er is vooral heel veel enthousiasme. “Maar we zijn geen groep”, benadrukt Marie-José. “De bedoeling van dit project is, dat iedereen voor zichzelf aan de slag gaat, en anderen enthousiast maakt om ook mee te doen. Het moet zich als het ware als een soort olievlek uitbreiden over IJsselstein.” Er zijn op dit moment al zo’n zestien wijken aangehaakt bij het project. 

Hoe werkt het precies?

De knijpers (zwerfstokken) zijn voor iedereen te leen, en op een aantal punten af te halen. Als je de zwerfstokken hebt opgehaald, dan zoek je een buurtgenoot om samen mee aan de slag te gaan. Na een paar dagen geef je de twee zwerfstokken door aan iemand uit een andere straat in je wijk. Bij het afhalen van de zwerfstokken krijg je een boekje mee, waarin je een belevenis of aandachtspunt over je knijperactie kwijt kunt. “Een soort gastenboek.”

De gekste dingen

De knijperaars komen uit alle delen van IJsselstein maar ze hebben één missie: “Van IJsselstein de schoonste stad van Nederland maken.” De enorme hoeveelheid blikjes en rommel op straat en in de struiken is een grote ergernis. “Je komt de gekste dingen tegen”, weet Marja van Gestel. “Pasgeleden vond ik een vol pak muesli in de struiken. Wie gooit dat nou zo weg?”
Een aandachtspunt is het afvalbakkenbeleid in IJsselstein. “Op sommige plekken is geen afvalbak te vinden, en op andere plaatsen is er een overkill aan bakken. Dat moet beter.” Meer weten? www.facebook.com/zwerfstok

Karin Doornbos

Lysette Verwegen

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Brandweer gealarmeerd voor een liftopsluiting.
112 2 uur geleden
Drie personen bevrijd uit liftopsluiting
Buitenbrand Bratislavastraat.
112 2 uur geleden
Buitenbrand Bratislavastraat IJsselstein
Afbeelding
Nieuws 23 uur geleden
Nieuw hoofdstuk voor de Historische Kring IJsselstein
Afbeelding
Nieuws 6 mei, 11:11
Leerlingen van CBS De Regenboog uit Lopik helpen mee bij dodenherdenking

Advertenties uit de krant

Mirande aan de voorkant van Enik-locatie in Nieuwegein.
Nieuws 6 mei, 11:04
Vijf jaar Enik in IJsselstein en Nieuwegein: ‘Ik sta weer midden in het leven’
V.l.n.r: Sander Kok, Henk van Pernis en Marijke de Jong.
Sport 6 mei, 09:00
Voetbalclub SPV’81 al 45 jaar een verbindende factor in Polsbroek
4 mei Herdenking IJsselstein.
met foto’s 5 mei, 14:53
Herdenken verbindt IJsselsteiners
Een van de feestelijke activiteiten is een oldtimershow.
Nieuws 5 mei, 14:00
Oldtimershow bij 100-jarige Brandweer Lopik
Afbeelding
met foto’s 5 mei, 05:59
Sfeervolle dodenherdenking in Montfoort

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen